יום חמישי, 5 במרץ 2009

מסכנים הדגים. לא מספיק שהים מזוהם, שצריך לעטוף אותם בעיתונים?

בשבוע שעבר נדרתי נדר, שלא לכתוב בבלוג על נושאי תקשורת. רציתי שהבלוג שלי יהיה אופטימי, משעשע, מקורי וחיובי. בזה הרגע הפרתי את הנדר. כוס אמק. למה בכלל נדרתי? זה הרי היה די צפוי שתוך שבוע אשבר. טוב, כנראה שלעולם לא אתגבר על הצורך הזה, למחות נגד אותם "חברים" למקצוע, שמועלים בתפקידם פעם אחר פעם ומטילים קלון על מעט הכבוד שעוד נותר במקצוע העיתונות ההולך ונעלם. מה קרה הפעם? השבוע כמעט כל כלי התקשורת חגגו, פיזזו ורקדו על דמו של האלוף אליעזר מרום, מפקד חיל הים, אשר נתפס כשהוא מבלה במועדון חשפנות בדרום תל אביב .
איתרע מזלו של מפקד חיל הים, ולמועדון החשפנות נכנס בוקי נאה, עד לאחרונה כתב הפלילים של "ידיעות אחרונות", וכיום פנסיונר חובב סחי ומקומות מפוקפקים.
נאה לא בדיוק ניסה לכבוש את יצר הרכלנות שלו, יצר לו הוא חייב את הקריירה, ומיהר לחדור לפרטיותו של קצין צה"ל הבכיר כדי לזכות בתהילה עיתונאית מפוקפקת (לא מפוקפקת כלל עבור עיתונאים מסוגו, יש לציין), והן כדי ליחצן את המיזם התיירותי המחליא והמתועב שלו, עליו ארחיב בהמשך. בעצם, ארחיב עתה:
עוד בימיו ככתב הפלילים של העיתון, השלים נאה הכנסה חודשית בהעברת סיורי לילה מודרכים בביב השופכין של תל אביב: תמורת תשלום, נאה מוליך קבוצות של סקרנים חסרי חיים במסלול הפשע והעוני העירוני, מציג לראווה זונות ונרקומנים, כשהוא סוחר במצוקתם ובסבלם ללא כל בושה, מנצל את מצבם הקשה ליצירת אטרקציה תיירותית, תוך שהוא משלשל לכיסו שטרות כסף המצחינים מעודף חטטנות. ככל הנראה, מועדון החשפנות בו נתפס האלוף מרום היה אחד מבין האתרים התיירותיים במסלול הביבים של נאה ולקוחותיו.
מכל העיתונים שהתייחסו למקרה, קיבל נאה קומפלימנט: "העיתונאי שחשף את הפרשה". מה לומר, ממש עבודה עיתונאית מרשימה. טוב שלא כתבו "תחקיר". וכדי להוסיף חטא על פשע, נאה מצטייר כמי שעשה שירות אדיר למדינה, כשהוא מתריע על הסכנה הטמונה בתחביבו של הקצין: "גורמים עבריינים עלולים לסחוט את מפקד חיל הים ולהוציא ממנו סודות צבאיים רגישים", טען נאה הפטריוט, החרד לביטחונה של מדינת ישראל. איש מבין העיתונאים שציטטו את נאה הרכלן, לא העמיד אותו על מקומו. אם מפקד חיל הים נהנה להתחכך בחשפניות, האם זה אומר שהוא אינו נאמן למערכת הצבאית אותה הוא משרת משך שנים כה רבות? האם זה אומר שהוא סחיט? איך אפשר להרוס כך בן אדם?
אני לרגע לא מצדד במעשיו של האלוף מרום. מה שהוא לכאורה עשה רחוק מלהיות מוסרי, אבל כל עוד אין זו עבירה פלילית, מדובר בחדירה לפרטיות. למרות הסיכון הרב שהוא לקח, זכותו לשמור את הרגליו הרחק מעמודי העיתונים וממסכי הטלוויזיה. לפחות האחרון שומר על חוש הומור : "גם שני ביקורים הם בגדר מעידה חד פעמית".
העיתונות, למרבה הצער, חוטאת בירידה לרמתו של נאה. "מעריב" ו"ידיעות אחרונות" הנם צהובונים, וככאלה, אינני מצפה מהעורכים שלהם לגלות גדלות נפש או איפוק (כפי שאינני מצפה מבעל המועדון לשמור על איפוק. מצד אחד הוא אומר שפרטיות לקוחותיו הינה קודש, מצד שני, בידיעות אחרונות הבוקר "החשפניות מדברות: הוא נתן לנו טיפים יפים, אין לו במה להתבייש"). למעשה, אם הייתי דג, הייתי נעלב עד עמקי נשמתי מכך שגווייתי תתעטף בסחורה הזולה והצהובה ש"ידיעות" ו"מעריב" מוכרים מדי יום.
העצוב באמת הוא שעיתון "הארץ" שותף מלא בהזדהמות הזו, תוך שהוא חוטא במוסר כפול: "הארץ", שעל לקוחותיו נמנים בכירי הסרסורים של תל אביב, ודאי שאינו יכול לנקוט עמדה, גם לא מובלעת, כנגד הקצין. אם עיתון הארץ מתנגד לזנות, שיפסיק לאלתר להתפרנס מכספי זונות וסרסורים המפרסמים את שירותי המין שלהם מדי שבוע במקומון "העיר תל אביב" שבבעלותו.

5 תגובות:

 1. שאפו על האומץ
  קנית שכפץ הנה התור של השבריות המתכווננות אליך,
  פתחת תיבת פנדורה ?
  לא ולא אל דאגה , לך תציץ בבלוגים של דה-מרקר איזה התקפות על הארץ ....
  אז תעמוד בתור לקבלת נעיצה כי יש הרבה לפניך בתור .
  יישר כח על חוש הצדק.
  שמור על עצמך , אנחנו ראויים לעוד כתיבה ממושכת שלך.
  ממתין בקוצר רוח לבא בתור.

  השבמחק
 2. כל כך צודק...
  מה איכפת מה הוא עושה בשעות הפנאי?
  מחכה לעדכוןהבא....
  עדי

  השבמחק
 3. מסכימים עם כל מילה
  אתה כותב כ"כ יפה!

  השבמחק
 4. מתן.
  שאפו

  צ

  השבמחק