יום שבת, 18 באפריל 2009

קצרט חוזרת


בשורה אחת: יש בשורה! גם סרטים טובים, גם מוזיקה טובה וגם אלכוהול איכותי
פרפרי תעתוע. מתוך הפסטיבל האחרון
אם היה כלל יסוד עבור תסריטאים, הוא כנראה היה הולך כך: אם אתם לא יכולים לספר סיפור בחמש דקות, לא יעזרו לכם גם 90 דקות. במקרה של פסטיבל הסרטים הקצרצרים, שזו לו השנה ה-11, גם שלוש דקות הן הרבה זמן. ולא בכדי: חלק ניכר מהסרטים מעבירים רעיון סיפורי בצורה מושלמת, לרוב עם אמירה חדה - דבר שקשה למצוא בחלק נכבד מן הסרטים באורך מלא המוצגים מדי יום בקולנוע.
כמה מן הסרטים מבריקים לא רק מבחינת המסר או הקומפוזיציה, אלא גם מבחינה וירטואוזית, מה שמצביע על יכולות קולנועיות מרשימות של חלק גדול מהיוצרים. סרטי האנימציה כמעט לא נופלים ברמתם, גם הטכנולוגית, מכל סרט אנימציה שמופיע על המסך הגדול. כך גם לגבי יוצרים ששמו לעצמם אתגר, וצילמו סרטים מורכבים בשוט אחד. ברפרטואר הפסטיבל הנוכחי כלול גם סרט ישראלי, מה שהופך את ישראל למדינה ה-18 המשתתפת בפסטיבל, שיוקרן בו זמנית בלמעלה מ-70 ערים מרכזיות בעולם (ביניהן תל אביב). בנוסף, השנה תתקיים הקרנה של סרטי נשים ותחרות של סרטים ישראליים.
לאחר צפייה בכל 51 הסרטים שהציגו אשתקד, הייתי אומר שלמעט בודדים, קיימת אחידות ברמת העברת הרעיון והביצוע. כך שקשה לחוות דעה באשר למעמד היוצרים - מי מהם חובבנים ומי מקצוענים. עדיף אולי להתייחס לפסטיבל כאל מקשה אחת המכילה רצף של יצירות אמנות קצרות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה