יום רביעי, 7 בפברואר 2024

השבוע בישראל, ארבעה חודשים למלחמה

 בעודנו נכבשים מבחוץ ומבפנים באיטיות מדודה, גמר כוכב נולד לאירוויזיון נראה כמו פרק סיום גרוטסקי של מדינה חסרת מודעות עצמית: עיצוב נוצץ של קניון. דמעות מפלסטיק. שלל ביטויים רגשיים שעברו זילות בעת האחרונה, כמו "האמת שלי", "חיים שלי", "שליחות". וכמובן, "התפכחנו". כאילו שאפשר להתפכח מהריאליזם. כאילו ההיגיון הוא אשליה.
ועדיין, זה לא מדגדג את הציניות של נתניהו, שבאחד מימי השבוע ביקר חייל פצוע בבית החולים. ישוב על מיטתו של הנתין המשתקם, נתניהו נוגע בו, במשאב הזול שלידו, כמו עובר מול המצלמות תהליך של האנשה. שלא נחשוד, חלילה, שלא אכפת לו. שנאמין לו כשהוא מכריז בבטחה "עד הניצחון המוחלט".
"
הניצחון המוחלט", שכמובן אינו ערובה לביטחון מוחלט. כיוון שניצחון הוא תחושה סובייקטיבית, ולא ערך אבסולוטי, מדיד, או אפילו מתכלה - כמו ערך חיי אדם, למשל. נתניהו לא הוציא מפיו אף אמירה שאינה ריקה, בדבר הצלת חייהם של תושבי הדרום שנחטפו על-ידי מחבלים מבתיהם. חלילה לפגום בחוזקת הבערות האופטימית.
כהרגלו, נתניהו מכוון את דבריו בעיקר לאותם אלה השבויים בקסמיו - ולא לאלה השבויים תחת שלטונו, או לאלה השבויים בידי החמאס ברצועת עזה.
כתמיד, הוא מבטיח 'יותר' לאנשים שמרגישים שיש להם פחות. אנשים שבמהותם הם כמוהו – תמיד אין להם מספיק בשביל לחיות בשלום עם עצמם.
נכון לעכשיו, עשרות החטופים ישלמו בחייהם על התנהגות של פוליטיקאי שאישיותו נותרה לא מפותחת. אדם שגם בעשור השמיני לחייו לא מבין מה חשוב בחיים. אם לא נתעורר ונצא בהמונינו לרחובות, הקיום הטרגי של נתניהו יהפוך לטרגדיה של כולנו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה